9 sie 5 komentarzy Magdalena Czopik Inne

Wykład 6 Wybieramy kontynent

Wiemy dlaczego znajduję się właśnie w tym miejscu.
Jakie teraz mam możliwości dopłynięcia do Europy i dokąd?
Otrzymuję na telefon satelitarny co dwie doby prognozę wiatrową od meteorologa wyprawy Roberta Krasowskiego z USA. Jakie wiatry będą później? – nie wiem. Zakładam, że w ciągu kilkunastu dób powinienem dopłynąć do lądu.
Jak tu coś planować gdy tak mało wiem?
Opieram się na mapie pilotowej ze średnimi danymi z wielu lat. Jestem w rejonie gdzie Prąd Golfsztrom płynący już bardzo szeroko rozdziela się na północ i południe. Południowa cześć to początek zimnego Prądu Kanaryjskiego płynącego właśnie na południe (S). Prądy zaznaczone są na mapie zielonymi strzałkami. Mnie najbardziej interesują róże wiatrów – na mapie ciemnoniebieskie. Tworzący się Prąd Kanaryjski znosi mnie na południe. Wpływam w rejon wiatrów północnych. Na róży wiatrów widzimy, że 32% wiatrów jest z północy (N). Dalej na południe (S) 47% wiatrów jest z północy (N). Płynę wtedy południkowo wzdłuż klifowych brzegów Portugalii. Zbliżam się do Cabo da Roca-najbardziej na zachód (W) położony skraj Europy. Pięknie, zaraz za nim skręcam w lewo i wpływam w szerokie ujście rzeki Tag. Po 10km mam już mariny w Lizbonie. Z mariny Doca do Bom Succeso startowałem do Florydy!

Zaraz, zaraz ale wiatr północno-wschodni (NE), drugi co do częstotliwości w tym rejonie – czeka na mnie i wywiewa na ocean! Żegnaj Lizbono! Próbuje jeszcze na południe (S) od Lizbony zbliżyć się do lądu, lecz wiatr pojawił się na dłużej i goni mnie w ocean. W końcu wiatr słabnie a przede mną wolna przestrzeń aż do …. Maroka w Afryce! To wizja bardzo realistyczna.

Chcę uniknąć takich emocji. Bronię się przed spychaniem na południe (S). Widzę szanse we wpłynięciu w Zatokę Biskajską. Wtedy eliminuje Afrykę z Marokiem i Portugalię. Zostają dwa państwa: Francja i Hiszpania. Gdy nie będzie wiatrów południowych (S) to lądowanie na równoleżnikowym wybrzeżu północnej Hiszpanii. Przy wiatrach z południa (S) to lądowanie na wschodnim wybrzeżu Biskajów. Może nawet udałoby mi się wpłynąć od południa (S) w Kanal La Manche.
Proszę śledzić mapy wiatrowe moje położenie i ufać, ze w sierpniu dotrę do Europy.
Zapraszam na dzisiejszą imprezę. Oficjalnie od 19:00, ale przyjmuje cały dzien !
Uściski dla wszystkich Olek