Od kilku dni informujemy o potężnym sztormie zbliżającym się w rejon Atlantyku, przez który aktualnie przepływa Olek. Kajakarz na bieżąco otrzymuje prognozy pogody od dr Roberta Krasowskiego, meteorologa wyprawy, między innymi po to, żeby się przygotować do zderzenia z nawałnicą. A jak można przygotować się do sztormu płynąc kajakiem długim na 7 metrów i szerokim na metr?
Olek najpierw usuwa wszystko z pokładu, zwykle jest to tylko składane wiosło. Znajdujące się w kokpicie cenne przedmioty umieszcza w wodoszczelnych beczkach i workach, bo jak twierdzi sztormu nawet w kabinie na sucho przetrwać się nie da. Kabina znajdująca się z przodu kajaka jest zamykana co prawda wodoszczelnymi włazami, ale ponieważ system wentylacyjny w jej wnętrzu jest mało wydajny, podróżnik musi nawet w czasie sztormu uchylać co jakiś czas jeden z włazów, by wpuścić trochę powietrza, no a przy tym także trochę wody.
Kokpit dodatkowo przykrywa specjalnym pokrowcem, na górze umieszcza dwa fartuchy kajakowe, żeby pokrowiec nie został wtłoczony do środka. Gdyby fale wypełniły kokpit, woda przez otwory dla linek sterowniczych dostałaby się do kabiny.
Kajakiem można sterować przebywając w kabinie. W czasie sztormu najważniejsze jest utrzymanie OLO w pozycji prostopadłej do fal, o czym pisze Olek:
„Ja ustawiam kajak rufą do fal za pomocą dryftkotwy. Druga czeka w pogotowiu do szybkiego użycia. Ze względu na budowę kajaka łatwiej ustawić go rufą do wiatru – wystarczy jedna dryftkotwa. Żeby ustawić się dziobem do fal trzeba użyć trzeciej dryftkotwy. Ja mam cztery dryftkotwy (jedną już straciłem w poprzednim sztormie). Zagrożeniem jest skręcenie się dryftkotew ze sobą. Wtedy kajak ustawiony bokiem do uderzających grzywaczy może zostać rozbity po wielokrotnym kotłowaniu.”
Trzymamy kciuki za Olka.
Płyń, Olek, płyń!
Mapka: 31 lipca, 2017 roku (ok 16 UTC) Aleksander Doba znajdował się około 2200 mil morskich od wybrzeża amerykańskiego. Najbliżej ma do wybrzeża Hiszpanii – 690 mil morskich, Francji – 800 mil morskich. Lizbona znajduje się w odległości 800 mil morskich. Aktualna pozycja – http://olo.navsim.pl
Dodaj komentarz